LM385BXZ-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM385BXZ-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM385BXZ-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 1.5% TO92-3
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA TO-92-3
EDA/CAD Models
LM385BXZ-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
30ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Bulk
Current - Cathode
20 µA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±1.5%