LM2676T-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2676T-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2676T-12/NOPB
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-7
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2676T-12/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
260kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Through Hole
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
TO-220-7
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
8V