LM1086CT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1086CT-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1086CT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
EDA/CAD Models
LM1086CT-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
72dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
27V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A