CD74HCT73M96
DigiKey Part Number
296-CD74HCT73M96TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-CD74HCT73M96CT-ND - Cut Tape (CT)
296-CD74HCT73M96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HCT73M96
Description
IC FF JK TYPE DBL 1-BIT 14-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
CD74HCT73M96 Models
Category
Trigger Type
Negative Edge
Current - Output High, Low
4mA, 4mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Function
Reset
Input Capacitance
10 pF
Type
JK Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Complementary
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
2
Supplier Device Package
14-SOIC
Number of Bits per Element
1
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Clock Frequency
60 MHz
Base Product Number
Max Propagation Delay @ V, Max CL
38ns @ 4.5V, 50pF