CD74HC123M96G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 6,629
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Toshiba Semiconductor and Storage
Monostable Multivibrator 25 ns 16-SOIC
CD74HC123M96G4
DigiKey Part Number
CD74HC123M96G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC123M96G4
Description
IC MMV 2-CIR 25-NS 16-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD74HC123M96G4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Propagation Delay
25 ns
Current - Output High, Low
5.2mA, 5.2mA
Series
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Monostable
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)