GWN0.75BK25
DigiKey Part Number
1030-GWN0.75BK25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWN0.75BK25
Description
SELF WRAP 3/4" X 25' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 25.00' (7.62m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
25.00' (7.62m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Features
Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip, Impact Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Width
2.938" (74.63mm)