55A1121-16-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
55A1121-16-9/96-9CS2275-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1121-16-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2CON 16AWG WHT SHLD FEET
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable White 16 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Conductors
2 (1 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
1000.0' (304.8m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.171" (4.34mm)