RTS3TF12
RTS3TF12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTS3TF12
DigiKey Part Number
PB2003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTS3TF12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTS3TF12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6400VA
Coil Resistance
240 Ohms
Coil Current
50 mA