BMC1HY0060AN
DigiKey Part Number
1712-BMC1HY0060ANTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC1HY0060ANCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC1HY0060AN
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0201 1LN
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 300mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz