RXD-418-KH | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RXD-418-KH-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RXD-418-KH |
Description | RF RECEIVER ASK/OOK 418MHZ |
Customer Reference | |
Detailed Description | KH RF Receiver ASK, OOK 418MHz -102dBm 5kbps PCB, Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications Garage Openers, RKE, Security Alarms |
Manufacturer TE Connectivity Linx | Current - Receiving 7mA |
Series | Data Interface PCB, Surface Mount |
Packaging Tube | Antenna Connector PCB, Surface Mount |
Part Status Obsolete | Features Built-in Remote Control Decoder |
Frequency 418MHz | Voltage - Supply 2.7V ~ 4.2V |
Sensitivity -102dBm | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |