RXD-315-KH2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RXD-315-KH2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RXD-315-KH2 |
Description | RF RECEIVER ASK/OOK 315MHZ |
Customer Reference | |
Detailed Description | KH2 RF Receiver ASK, OOK 315MHz -112dBm 10kbps PCB, Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications Garage Openers, RKE, Security Alarms |
Manufacturer TE Connectivity Linx | Current - Receiving 5.2mA |
Series | Data Interface PCB, Surface Mount |
Packaging Tube | Antenna Connector PCB, Surface Mount |
Part Status Obsolete | Features Built-in Remote Control Decoder |
Frequency 315MHz | Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V |
Sensitivity -112dBm | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |