ANT-418-PW-LP
DigiKey Part Number
ANT-418-PW-LP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-418-PW-LP
Description
RF ANT 418MHZ WHIP STR SCREW-MNT
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Whip, Straight Screw-Mount Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-418-PW-LP Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
-1dBi
Part Status
Active
Termination
Screw-Mount
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Panel Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
1.988" (50.50mm)
Frequency (Center/Band)
418MHz
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency Range
411MHz ~ 425MHz