ANT-315-HETH
DigiKey Part Number
ANT-315-HETH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-315-HETH
Description
RF ANT 315MHZ HELICAL SLD TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems Helical Solder Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-315-HETH Models
Category
Antenna Type
Helical
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
RF Family/Standard
General ISM
Height (Max)
0.350" (8.89mm)
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Applications
Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems
Frequency (Center/Band)
315MHz
Base Product Number
Frequency Range
305MHz ~ 325MHz