T4142512021-000
DigiKey Part Number
A125541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4142512021-000
Description
CONN RCPT MALE 2POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T4142512021-000 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
M12-2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C