VLS6045EX-4R7M
DigiKey Part Number
445-173055-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173055-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173055-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS6045EX-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 4.2A 27 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.2 A 27mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS6045EX-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.8A
DC Resistance (DCR)
27mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)