MLK1005S1N0ST000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 27,122
Datasheet
1 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 100mOhm Max 0402 (1005 Metric)
MLK1005S1N0ST000
DigiKey Part Number
445-MLK1005S1N0ST000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MLK1005S1N0ST000CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLK1005S1N0ST000
Description
FIXED IND 1NH 500MA 100 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MLK1005S1N0ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
5 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)