MLF1608A2R2KTA00
DigiKey Part Number
445-1017-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1017-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1017-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF1608A2R2KTA00
Description
FIXED IND 2.2UH 30MA 1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 30 mA 1Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF1608A2R2KTA00 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)