MHQ0603P36NJT000
DigiKey Part Number
445-16848-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16848-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16848-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P36NJT000
Description
FIXED IND 36NH 160MA 2.8 OHM SMD
Detailed Description
36 nH Unshielded Multilayer Inductor 160 mA 2.8Ohm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MHQ0603P36NJT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 300MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
300 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)