MHQ0603P15NJT000
DigiKey Part Number
445-16770-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16770-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16770-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ0603P15NJT000
Description
FIXED IND 15NH 180MA 1.5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 1.5Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ0603P15NJT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)