FK14C0G1H392JN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 481
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 353
Datasheet
Upgrade
In Stock: 500
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 363
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
3900 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK14C0G1H392JN020
DigiKey Part Number
445-4790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14C0G1H392JN020
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14C0G1H392JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)