B43643A5107M050
DigiKey Part Number
495-B43643A5107M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643A5107M050
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.06Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43643A5107M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 100 Hz
Impedance
1.61 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.06Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C