B41888C5227M8 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B41888C5227M8-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B41888C5227M8 |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 204mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B41888C5227M8 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 690 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 183 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 204mOhm @ 10kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |