B32932A3683K000
DigiKey Part Number
495-4354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32932A3683K000
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 305VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 305V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32932A3683K000 Models
Category
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C