SCS120PW15
DigiKey Part Number
285-1577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCS120PW15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCS120PW15 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.27" H (127.0mm x 76.2mm x 32.3mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
8 A