I1C2W010A120V-000-R
DigiKey Part Number
285-I1C2W010A120V-000-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I1C2W010A120V-000-R
Description
DC DC CONVERTER 9.6-28V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
I1C2W010A120V-000-R Models
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Part Status
Active
Efficiency
97%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.04" L x 1.04" W x 0.40" H (26.4mm x 26.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
10A