GUS600-48
DigiKey Part Number
285-GUS600-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUS600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 604.8W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Universal Input
Size / Dimension
6.14" L x 4.00" W x 1.61" H (155.9mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
12.6 A