PAS0815LR2R3105 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 587-2015-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PAS0815LR2R3105 |
Description | CAP 1F 20% 2.3V T/H |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 F (EDLC) Supercapacitor 2.3 V Radial, Can 70mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PAS0815LR2R3105 Models |
Category | Termination PC Pins |
Manufacturer Taiyo Yuden | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case Radial, Can |
Packaging Bulk | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 1 F | Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) |
Tolerance ±20% | Operating Temperature -25°C ~ 60°C |
Voltage - Rated 2.3 V | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm |