MDMK4040T2R2MF
DigiKey Part Number
587-3243-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3243-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3243-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDMK4040T2R2MF
Description
FIXED IND 2.2UH 2.5A 92 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 92mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDMK4040T2R2MF Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
92mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)