MAMK2520T4R7M
DigiKey Part Number
587-3228-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3228-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3228-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAMK2520T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.3A 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 260mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAMK2520T4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)