LSEUB4040WKT1R0M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Wirewound Inductor 7.7 A 10.5mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Power Inductor MCOIL™ Series
LSEUB4040WKT1R0M
DigiKey Part Number
587-LSEUB4040WKT1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSEUB4040WKT1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSEUB4040WKT1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSEUB4040WKT1R0M
Description
FIXED IND 1UH 7.7A 10.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)