LSCNB1608HKT1R0MD
DigiKey Part Number
587-LSCNB1608HKT1R0MDTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSCNB1608HKT1R0MDCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSCNB1608HKT1R0MDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSCNB1608HKT1R0MD
Description
FIXED IND 1UH 1.6A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.6 A 110mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)