LSCNB1005EETR47MB
DigiKey Part Number
587-LSCNB1005EETR47MBTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSCNB1005EETR47MBCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSCNB1005EETR47MBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSCNB1005EETR47MB
Description
FIXED IND 470NH 1.2A 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Multilayer Inductor 1.2 A 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)