LSCNA2012HKTR24MA
DigiKey Part Number
587-LSCNA2012HKTR24MATR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSCNA2012HKTR24MACT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSCNA2012HKTR24MADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSCNA2012HKTR24MA
Description
FIXED IND 240NH 3.6A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 nH Shielded Multilayer Inductor 3.6 A 24mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
4.32A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)