LLEPC2016KKTR47M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3,382
Datasheet
470 nH Shielded Wirewound Inductor 4.7 A 26mOhm Max 0806 (2016 Metric)
LLEPC2016KKTR47M
DigiKey Part Number
587-LLEPC2016KKTR47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLEPC2016KKTR47M
Description
FIXED IND 470NH 4.7A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
5.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)