FI168B245001-T
DigiKey Part Number
587-2205-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2205-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2205-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI168B245001-T
Description
RF FILTER BAND PASS 2.45GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.45GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 100MHz Bandwidth 2.3dB 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ripple
1dB
Series
Insertion Loss
2.3dB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Frequency
2.45GHz Center
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Bandwidth
100MHz
Height (Max)
0.020" (0.50mm)