RJA101M1VBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RJA101M1VBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJA101M1VBK-0611S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C