Image for MF60101V3-1000U-F99 is not available
MF60101V3-1000U-F99
DigiKey Part Number
259-MF60101V3-1000U-F99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF60101V3-1000U-F99
Description
12VDC FAN 60X10MM TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Vapo-Bearing™ 12.2 CFM (0.342m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF60101V3-1000U-F99 Models
Category
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Packaging
Box
Noise
20.5dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.56 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
12.2 CFM (0.342m³/min)
Current Rating (Amps)
0.046A
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)