Image for MF25101V2-1000U-F99 is not available
MF25101V2-1000U-F99
DigiKey Part Number
259-MF25101V2-1000U-F99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF25101V2-1000U-F99
Description
12VDC FAN 25X10MM TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H Vapo-Bearing™ 3.0 CFM (0.084m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF25101V2-1000U-F99 Models
Category
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Packaging
Box
Noise
16.0dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.36 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
3.0 CFM (0.084m³/min)
Current Rating (Amps)
0.030A
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)