4130/MF25100V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4130/MF25100V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 25X10MM VAPO 5VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 25mm L x 25mm H Vapo-Bearing™ 3.5 CFM (0.098m³/min) 2 Position Rectangular Connector
Category
Noise
23.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
530 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Weight
0.016 lb (7.26 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.105A
Air Flow
3.5 CFM (0.098m³/min)
Voltage Range
2.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C