XZFMDK10A
DigiKey Part Number
1497-1098-2-ND - Tape & Reel (TR)
1497-1098-1-ND - Cut Tape (CT)
1497-1098-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZFMDK10A
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.85V 10mA 0.591" H x 0.358" W x 0.148" D (15.00mm x 9.10mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XZFMDK10A Models
Category
Color
Red
Manufacturer
SunLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
27mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
650nm
Size / Dimension
0.591" H x 0.358" W x 0.148" D (15.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)