VN5T016AHTR-E
DigiKey Part Number
497-14315-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14315-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14315-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN5T016AHTR-E
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 HPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 43A HPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VN5T016AHTR-E Models
Category
Voltage - Load
8V ~ 36V
Mfr
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Series
Current - Output (Max)
43A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
16mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)