STPST1H100ZF
DigiKey Part Number
497-STPST1H100ZFTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST1H100ZFCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST1H100ZFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST1H100ZF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123F
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
725 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.7 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A