STPS5L60SY
DigiKey Part Number
497-13092-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13092-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13092-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5L60SY
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
STPS5L60SY Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
220 µA @ 60 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A