STPS30M100SFP
DigiKey Part Number
497-18688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30M100SFP
Description
DIODE SCHOTTK 100V 30A TO220FPAB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Through Hole TO-220FPAB
EDA/CAD Models
STPS30M100SFP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
175 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220FPAB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 30 A