STPS2L60
DigiKey Part Number
497-3214-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3214-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L60
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Through Hole DO-41
EDA/CAD Models
STPS2L60 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 2 A