STPS1L60RL
DigiKey Part Number
497-16205-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16205-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1L60RL
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Through Hole DO-41
EDA/CAD Models
STPS1L60RL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 1 A