STP120NF10
DigiKey Part Number
497-4118-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP120NF10
Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 110A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STP120NF10 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
233 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 60A, 10V