STM32L152RCT6
DigiKey Part Number
497-17534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L152RCT6
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM32L152RCT6 Models
EEPROM Size
8K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz