STM32L082CZY6TR
DigiKey Part Number
497-18822-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18822-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18822-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L082CZY6TR
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 49WLCSP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 49-WLCSP (3.29x3.26)
EDA/CAD Models
STM32L082CZY6TR Models
EEPROM Size
6K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 13x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz