STL60P4LLF6
DigiKey Part Number
497-15480-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15480-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL60P4LLF6
Description
MOSFET P-CH 40V 60A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 60A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL60P4LLF6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3525 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 6.5A, 10V